Matkostnad?
Såg en intressant tråd på ngt forum om matkostnader! Hur ligger ni till per månad egentligen och är det skillnad med LCHF??
Jag tror vi tog rekord när båda bonusbarnen bodde hemma samt två vuxna och lilla Maja. Vi låg på 13000 per månad (ink annat man handlar till hushållet). Det sjönk radikalt till ca 7000 när vi nu är två barn (en tonåring) och två vuxna. Jag tror inte det är dyrare för oss med LCHF... Bra råvaror har vi alltid unnat oss, men det är inte heller fel att fynda när affärer har lockpriser!
Jag brukar spara kvitton med jämna mellanrum för att se hur vi ligger till!
Hörs i morrn!!
Jag tror vi tog rekord när båda bonusbarnen bodde hemma samt två vuxna och lilla Maja. Vi låg på 13000 per månad (ink annat man handlar till hushållet). Det sjönk radikalt till ca 7000 när vi nu är två barn (en tonåring) och två vuxna. Jag tror inte det är dyrare för oss med LCHF... Bra råvaror har vi alltid unnat oss, men det är inte heller fel att fynda när affärer har lockpriser!
Jag brukar spara kvitton med jämna mellanrum för att se hur vi ligger till!
Hörs i morrn!!
Våra matkostnader har tyvärr gått upp jämfört med innan LCHF. Innan åt vi mycket pasta och potatis med lite tillbehör. Idag är det tillbehören som blivit större och så andra grönsaker till. Fast jag prioriterar god, nyttig mat framför det vi åt tidigare, men det hade ju varit trevligt med lite mindre matkostnader.
SvaraRaderaVi är en familj på 4 personer.
SvaraRaderaTvå barn (en på 4 år och en på 9 månader), 4åringen äter enligt oss men hon får givetvis pasta och ris också. 9 månaders bäbisen äter inte vår mat än.
Men vi har ett matkonto på ca 4-4500 kr/månad och då ingår blöjor,hygienartiklar mm.
Jag tycker vi ligger ganska lågt och ändå äter vi enligt lchf.
Vad tycker ni?